Gençler üniversite için Malezya’ya gitmeye başladı

0
349

Türk öğrencilerin son yıllarda üniversite eğitimi için Malezya’yı da tercih etmeye başladığını belirten uzmanlar, “En çok tıp, eczacılık ve diş hekimliği ilgi görüyor. Yaşam giderlerinin yıllık 5 bin doları geçmemesi ve öğrencilerin haftada 20 saate kadar çalışma iznine sahip olması, yurt dışı eğitimde Malezya’yı cazip kılıyor” dedi.

Akare Yurtdışı Eğitim Fuarları Genel Koordinatörü Aslıhan Özenç, İngilizce’nin yaygın kullanıldığı Malezya’da eğitim kalitesi ve ekonomik yaşam şartlarının, bu ülkenin tercih edilmesinde büyük rol oynadığını, en çok tıp, eczacılık ve diş hekimliği gibi bölümlerin ilgi gördüğünü anlattı. Yaşam giderlerinin yıllık 5 bin doları geçmemesi ve öğrencilerin haftada 20 saate kadar çalışma iznine sahip olmasının da yurt dışı eğitimde Malezya’yı cazip kıldığını kaydeden Özenç, yabancılara İngilizce öğreten yaklaşık 200 kuruluşu bulunan İrlanda’nın ise dil okulu konusunda İngiltere ile yarıştığını ve bu nedenle de yabancı öğrenciler tarafından tercih edildiğini aktardı.

Özenç, “İrlanda hükümetinin listesinde yer alan kurslardan birinde tam zamanlı eğitim alan uluslararası öğrencilere haftada 20 saat, yarı zamanlı çalışma izni verilmesi de ülkenin tercih edilmesi için önemli bir neden” diye konuştu.

Kaynak

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER