Girişimcilik ve Teknoloji Şöleni Öğrencilerimize İlham Kaynağı Oldu

Üniversitemiz Teknoloji ve Girişimcilik Topluluğu tarafından düzenlenen “Girişimcilik ve Teknoloji Şöleni” başlıklı etkinliğin ikinci gününde de alanında uzman sektör temsilcileri bilgi ve deneyimlerini öğrencilerimizle paylaştı.

Üniversitemiz Cumhuriyet Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliğe; Düzce Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Koordinatörü Gönül Asuk, Üniversitemiz öğretim elemanları ve öğrencileri ile Yavuz Selim Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Bilişim Teknolojileri Bölümü öğretmenleri ve öğrencileri katılım sağladı.

İkinci günün ilk konuşmacısı olan LCW E-Commerce Direktörü Salih Yılmaz, “İnteraktif Soru-Cevap-Sohbet” konulu konuşmasında, kariyer planlamada hedef belirlemenin önemine değinerek hedeflerin en üst düzeyde belirlenmesi gerektiğini vurguladı. Girişimcilerin bir işe atılmadan önce çok yönlü araştırma yapmasının faydalı olacağını söyleyen Salih Yılmaz, tüketime sunulacak ürünlerin insanların hayatlarını kolaylaştırması ve ihtiyaçlarına cevap vermesinin, girişimciliğin olmazsa olmazları arasında olduğunu ifade etti. Müşteri memnuniyetinin öneminden de söz eden Yılmaz, firma temsilcilerinin müşterilerle empati kurması gerektiğini dile getirerek konuşmasını sonlandırdı.

Programın diğer konuşmacısı Webrazzi Product Manager Erman Taylan “Ürün Yönetimi” başlıklı sunumuyla faaliyet gösterdikleri sektörle ilgili önemli bilgiler aktardı. Erman Taylan, ürün yöneticisinin; ekipler arası iletişimi sağlama, ürünün vizyonunu ve hedeflerini belirleme, pazar koşullarını araştırma, satış ve pazarlama ekibini ürünle ilgili sürekli bilgilendirme gibi birçok konuda önemli görevleri olduğunu sözlerine ekledi. Yazılım geliştirme teknolojileri, proje yönetimi, içerik oluşturma, önceliklendirme, empati kurma ve kullanıcı psikolojisi gibi alanlarda da ürün yöneticisinin bilgi sahibi olması gerektiğini dillendiren Taylan, bunları yapabilmek için sürekli okuma ve araştırma tavsiyesinde bulundu.

Programda bir konuşma gerçekleştiren Düzce Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Koordinatörü Gönül Asuk, bu tür etkinliklerin öğrencilerin gelişimi açısından çok önemli olduğunu ifade ederek sosyal projeleri her zaman destekleyeceklerini söyledi. Teknoloji ve Girişimcilik Topluluğu, etkinliğe verdiği destekten dolayı Gönül Asuk’a teşekkür plaketi takdim etti.

Etkinliğin öğleden sonraki bölümünde ise Boyner Bilgi Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı Şevket Çelikkkanat, “Mezuniyet Sonrası Kariyer Planlama” konusunda öğrencilerimize iş hayatı ve kariyerleri ile ilgili yol gösterici açıklamalarda bulundu. Günümüz dünyasının çok hızlı geliştiğini dile getiren Çelikkanat, bu hızlı değişimde tecrübenin yerini bilginin aldığına işaret etti. Makineleşmeye de değinen davetli konuşmacı yapay zeka çalışmalarının geldiği son nokta hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Programın son konuşmasını gerçekleştiren Üniversitemiz İşletme Fakültesi, Yönetim Bilişim Sistemleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alper Ertürk, girişimcilik başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Girişimci olmak için bir fikri ortaya koymanın yeterli olmadığını belirten Ertürk, bu fikrin yatırıma nasıl dönüştürülmesi gerektiği konusunun da önemine dikkat çekti. Girişimciliği aynı zamanda başarısızlıklarla uğraşmak şeklinde nitelendiren Prof. Dr. Alper Ertürk, başarılı olunacağı ya da bir şeyler öğrenileceği fikrinin her zaman daha ön planda tutulmasının önemi üzerinde durdu. İyi bir girişimcinin çok iyi bir iletişimci olması gerektiğinin de altını çizen Ertürk, girişimcilik konusunda önemli bilgiler paylaştı.

İki gün süresince devam eden Girişimcilik ve Teknoloji Şöleninde öğrencilerimiz, teknoloji trendlerini yakından takip eden başarılı firmaların temsilcilerinden ilham alarak gelecek planlamaları adına önemli bilgiler edindiler.