Öğrencimizin Kitabı 100 Bin Basım Sayısına Ulaştı

0
1020

Yazdığı 4N1K isimli kitabıyla yoğun ilgi gören ve adından söz ettiren Üniversitemiz Sosyal Hizmet Bölümü üçüncü sınıf öğrencisi Büşra Yılmaz, 100 bin basım sayısına ulaşan kitabının yazım aşaması ve sonrasında yaşadıklarıyla ilgili önemli ve ilginç detaylar paylaştı.

Tokat’ta doğup büyüyen Büşra Yılmaz,  hiç kitap yazma hayalinin olmadığını belirterek daha çok dizi/film senaristliği üzerine hayal, gaye ve çalışmaları olduğunu söyledi.  Ancak sektörün çok tutucu olmasından dolayı 21. yaş gününde bu çalışmalarından vazgeçtiğini ifade eden Yılmaz, kitap yazıp bastırma amacıyla değil zaman geçirme amaçlı kitap serüvenine başladığını sözlerine ekledi.

Kitabının yazılma sürecinde önemli adımlardan biri olan Wattpad’e üye olma fikriyle ilgili düşüncelerini paylaşan Büşra Yılmaz, Wattpad ‘i kendisi için yalnızca zaman geçirmek ve yazmasına yardımcı olan bir araç olarak niteleyerek,  bir süre sonra okunmayı sevdiğini, okundukça, sevildikçe yazma hevesinin arttığını ve platforma bağlandığını söyledi.

Kitap yazmaya başladığını ailesine söylediğinde ailesinin verdiği tepkilerinden de bahseden Büşra Yılmaz, “Anne ben çok bomba bir senaryo yazacağım! Anne ben program formatı yazacağım! Anne ben manga senaryosu yazacağım! gibi sürekli benim böyle ani ve ütopik kararlarıma alışkınlar. Onlara sürekli enteresan fikirlerle gittiğimden yine öyle bir işe kalkıştığımı ve hevesimi alınca yine bırakacağımı düşündüler. Peki kızım yaz bakalım canın sıkılmaz gibi tepkiler verdiler.” şeklinde konuştu.4n1k

Bir ay önce basılan ve 100 bin adet gibi rekor baskı sayısına ulaşan kitabına isim verirken, kitabında 4 erkek 1 kız ana karakter bulunduğunu belirten Büşra Yılmaz, 5N1K’ya minik bir atıfta bulunarak kitabının adını 4N1K olarak belirlediğini söyledi. Yılmaz, “Aslında Friends, Seinfeld gibi bir sit-com formatının Türkiye’de geçen lise uyarlaması diyebiliriz. Bir arkadaş grubunun rutinlerinin mizahi ve romantik bir bakış açısıyla ele alınması.” sözleriyle kitabın konusuna değindi.

İstanbul Kitap Fuarı’ndaki imza gününde yaşanan izdiham ve sonrasıyla ilgili detayları samimi bir dille aktaran Büşra Yılmaz, “Fuara 6000-7000 kişinin benim için gelmesi harika bir şey. Ancak bu ne benim ne de fuar ev sahiplerinin beklemediği bir rakam olduğu için imzamın tam ortasında bir izdiham oldu. Görevliler henüz daha iki saat olmuşken yanıma gelip yirmiye yakın kişinin bayıldığını, bir kişinin burnunun kırıldığını ve birkaç kişinin de ezildiğini söylediler. Daha sonra ben megafonu elime aldım ve seslenmeye çalıştım okurlarıma. Ancak bu defa ben sandalyeye çıkınca daha çok çığlık koptu ve sesimi duyuramadım. O sırada iki okurum güvenlik görevlilerini aşmaya çalışınca, görevliler beni apar topar indirip can güvenliğim olmadığı gerekçesiyle kaçırmak zorunda kaldılar. Her ne kadar istemesem de imzayı bitirmek zorunda kaldım. Daha sonra hem benim hem okurların isteği üzerine bir kaç saat sonra yeni bir alanda tekrar imza günüm başladı ve toplamda yedi saat sürdü. Yedi saate rağmen okurların yarısına imza veremeden, gelenler eve dönmek zorunda kaldı.” dedi.

Hikayesine ilginin her zaman olduğunu belirten Büşra Yılmaz, “Daha farklı türlerde de hikayeler yazıyordum ama en son yazdığım bu hikaye daha ilk günden inanılmaz sevildi. Ancak inanın bu kadarını ben bile beklemiyordum.” diyerek duygularını dile getirdi.

Hangi tür kitapları seviyorsunuz sorumuza ilginç cevaplar veren Büşra Yılmaz, “Kriminolojiye derin bir ilgim var, hatta eğer bölüm kapanmasaydı Sosyal Hizmet bölümünden önce düşündüğüm tek bölümdü. Buna bağlı olarak kriminal ve polisiye seviyorum. Yazdığım bu tür en zayıf olduğum alandı. Okumaktan normalde pek hoşlanmazdım. O nedenle etkilendiğim bir yazar maalesef olmadı.” diyerek düşüncelerini paylaştı.

Üniversitemizdeki hocalarının ve öğrenci arkadaşlarının birçoğunun kitaba gösterilen yoğun ilgiye şaşırdıklarını itiraf ettiklerini söyleyen Büşra Yılmaz, yakın çevresinin kendisini desteklediğini ve her aşamada kendisinden daha fazla sevindiğini sözlerine ekledi.

Son olarak yaşamı ve boş zamanlarda yaptıklarından da bahseden Büşra Yılmaz, ikinci kitabının hazırlıklarına başladığı için zamanının birçoğunu bilgisayar başında geçirdiğini, boş zamanlarında ise şehir dışına çıktığını belirterek sözlerini sonlandırdı.

 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER