Üniversitemiz Ev Sahipliğinde Düzenlenen 42. Ulusal Fizyoloji Kongresi Sona Erdi

0
187

Üniversitemiz ev sahipliğinde Tıp Fakültemiz Fizyoloji Anabilim Dalı ile Türk Fizyolojik Bilimler (TFBD) Derneği’nin işbirliğiyle düzenlenen “Türk Fizyolojik Bilimler Derneği 42. Ulusal Fizyoloji Kongresi”, sona erdi.


Ünlü beyin cerrahı Prof. Dr. Gazi Yaşargil’in açılış konferansını verdiği 42. Ulusal Fizyoloji Kongresi, ikinci ve üçüncü günde düzenlenen sempozyum, konferans, sözlü ve poster sunumları ile devam etti. Kongre’nin dördüncü ve son gününde, TFBD 2016 Genç Araştırıcı Ödülü ile Poster Sunumu Ödülleri sahiplerini buldu. Ödül töreni öncesi bir konuşma gerçekleştiren Türk Fizyolojik Bilimler Derneği Başkanı Prof. Dr. Ümmühan İşoğlu Alkaç, “Geri bildirimlerden bilimsel düzeyi yüksek, sosyal içeriği olabildiğince günümüz psikolojisi ve koşullarında tatminkar diyebileceğimiz bir kongre yaşadık. Her tür katkı değerlendirilmeye alınıyor ve bir sonraki etkinlikte yerini buluyor. Katkı sunan herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Prof. Dr. Ümmühan İşoğlu Alkaç’ın konuşmasının ardından ödül törenine geçildi. Kongre kapsamında TFBD 2016 “Genç Araştırıcı Ödülü”nü Mustafa Çağlar Beker kazanırken, Ahmet Burak Çağlayan ile Gökhan Arslan “Poster Sunumu Birincilik Ödülü”nü, Türk Fizyolojik Bilimler Derneği Bilim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Bayram Yılmaz’ın elinden aldı. Üniversitemiz Arş. Gör. Ersin Beyazçiçek, “Poster Sunumu İkincilik Ödülü”nü kazanma başarısı gösterirken Hatice Solak da “Poster Sunumu İkincilik Ödülü”nü kazandı. Burçin Altınbaş, Dilek Özbeyli ve Süleyman Sandal ise “Poster Sunumu Üçüncülük Ödülleri”nin sahibi oldular. Düzenleme Kurulu Üyelerine teşekkür belgelerinin takdimiyle sona eren ödül töreni sonrasında 42. Ulusal Fizyoloji Kongresi’nin kapanışı gerçekleştirildi.

fizyoloji-son7Kapanış programının ardından Üniversitemiz Cumhuriyet Konferans Salonu’nda Türk Fizyolojik Bilimler Derneği Olağan Genel Kurulu yapıldı.

Düzenlenen kurslarla genç fizyologlara teorik ve uygulamalı eğitim fırsatının sunulduğu Kongrede; Uluslararası katılımlı konferanslar, konu odaklı ve araştırma bulguları sunulan çok sayıda sempozyum, Fizyoloji Anabilim Dalı’na ilişkin güncel konuların alanında uzman akademisyen ve araştırmacılarca tartışıldığı paneller ile sözlü ve poster sunumları gerçekleştirildi.

Kongre’de, geleceğin fizyologları olacak öğrenciler ve genç fizyologlar, her biri kendi branşında uzman bilim insanları ile etkileşim imkanı elde ederek, gerek ulusal gerekse uluslararası bilim alanıyla ilgili farklı bakış açıları kazandılar.

Hem Türkçe hem de İngilizce hazırlanan ve Kongre’ye sunulan bildiri özetlerinden İngilizce hazırlananların; FEPS’in uluslararası prestijli bilimsel dergisi ActaPhysiologica’da “supplement” olarak yayınlanladığı ve ActaPhysiologica’nın web sitesinde görülebildiği Kongrede,  konuyla ilgili çalışmalar paylaşılarak Fizyoloji alanının Ülkemizde gelişmesine önemli katkılar sağlandı.

“Türk Fizyolojik Bilimler Derneği 42. Ulusal Fizyoloji Kongresi”; katılımcılar ve davetli misafirler için tarihi mekanları, denizi, sahilleri, yaylaları, ormanları ve şelaleleriyle mavi ve yeşilin kucaklaştığı saklı bir cennet olan Düzce’ye düzenlenen gezi programının ardından sona erdi.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER