Üniversiteye başlayıp eve çıkacaklara tavsiyeler

0
224

Eve çıkmadan önce mutlaka bilmeniz gereken birkaç ayrıntı!

YEMEK KONUSU ÖNEMLİ

İlk olarak yemek yapmayı iyi öğrenin. Eğer yemek yapamıyor ya da yapmayı sevmiyorsanız bir deri bir kemik kalırsınız. Diğer seçenek de dışarıdan yemek. Ki bu bir öğrenci için pek tercih edilen bir şey değil maddi açıdan. Tabii yedikten sonra yıkaması da var. Batak, king oynayarak bulaşık sırası belirleme yöntemi uzun vadede pek işe yaramıyor. Evi temiz tutmalısınız mutlaka. Kendiniz için değilse bile en azından mühendislik okumuyorsanız sevgili edinince sizden soğumaması için yapın bunu.

YURTTAN KORKMAYIN

Kalın arkadaşlar yurtta. Korkmayın, en azından yarım dönem kalın. Çevre edinin, ortamınızı kurun ondan sonra eve çıkın. Hem böyle çıktığınız evin ne kadar değerli olduğunu daha iyi anlayacaksınız. Çıktıktan sonra da ata sporumuz olan ‘’Erasmuscu ev arkadaşı’’ bulma eylemini gerçekleştirin. Tabii burada kirayı ona ödetmeniz için değil, başka kültürler ve dil öğrenmeniz için.

EV SAKİNİ KOTASINI AŞMAYIN

Mutlu huzurlu bir öğrenci evinin içerisinde 3’den fazla sabit insan olduğunda işler biraz karışabiliyor. Zaten gelip giden çok olacak. Öyle ‘’ohoo manyak ortamımız var, süperiz, kafa dengi grubuz’’ sanrıları uzun sürmeyecek merak etmeyin.

TUTACAĞINIZ EVİN KONUMUNU ARAŞTIRIN

Piyasada öğrenciyi kazıklamak için cirit atan çok sayıda insan mevcut. İyice araştırmadan eve çıkmayın. Eğer apartmansa, öğrencilerin oturduğu apartman olmasına dikkat edin. Öbür türlü kahkaha attığınız an bundan rahatsız olan komşularınızı kapının önünde bulabilirsiniz. Mutlaka sözleşme yapın ve evin musluğunu, pencerelerini, kapısını iyice kontrol edin.

ÜTÜ YAPAN ARKADAŞIN CANINI SIKMAYIN VE LAG OLACAK EVET

Ütü yapabilen arkadaş haksız da olsa fazla üstüne gitmeyin. Çok pişman olursunuz. Ayrıca internetten oyun oynayan biriyseniz kesinlikle lag olacak arkadaşınıza çok yüklenmeyin. Ya ayrı bağlantı alın, birini online oyunlar için kullanın diğerini torrent vs. için ya da internet kullanımına kısıtlama koyun.

SAKIN O VİDEOYU ÇEKMEYİN

Öğrenci evinde aklınıza gelen ‘’aşırı eğlenceli, kesin patlayacak’’ diye cep telefonu ile 260p çektiğiniz videoları kimse izlemeyecek.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER